Borjomi küçük bir yerleşim yeri ve çok güzel bir doğaya sahip. En önemlisi çok huzurlu ve doğal anlamda renkli bir şehir. Farklı ve huzurlu bir atmosfer arayanlar için güzel bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. Borjomi’ye giden çoğu insan doğa yürüyüşü yapmak için gidiyor. Bu amaç için gerçekten de uygun bir yer. İyi planlanmış, üzerinde çalışılmış, parkur anlamında çeşitlilik sağlanmış ve güzel bir doğa yürüyüşü kültürü oluşturulmuş bir yer.

Borjomi Nerede:

Borjomi Gürcistan’ın hemen hemen ortasında yer alıyor. Başkent Tiflis’e 160 km, ikinci büyük şehir Kutaisi’ye 130 km uzaklıkta.

Borjomi Ulaşım:

Didube’den ayrılan minibüslere binerek 2-2,5 saat aralığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Ücret zamlara bağlı olarak 7-10 Lari arasında değişkenlik gösterebilir.

Didube’ye ulaşımı da kısaca açıklayayım. Tiflis şehir metrosuna binip Akhmetelis Teatri yönüne gitmeniz gerekiyor. Özgürlük Meydanı durağından bindiğinizi varsayarsak altıncı, Rustaveli’den binerseniz de beşinci durak.

Kharagauli Ulusal Parkı:

Hostelde uyandıktan sonra market, kahvaltı derken biraz tembellik edip saat 12’ye kadar hostelde kaldım. Daha sonra ayrıldım ve Ulusal Parka kadar 2-3 km boyunca yürüdüm. Burada doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Kayıt Alınan ve Turlar Hakkında Bilgilendirilen Ofis – Borjomi Gezi Rehberi

Giriş tamamen ücretsiz ama kayıt almaları gerekiyor. Üstelik burada bir de müze var ve milli park içerisinde neler görebileceğinizi, hangi hayvan ve bitki türlerinin yer aldığı gösteren geniş açıklamalar var. Aynı zamanda 12 farklı yürüyüş rotası hakkında bu merkezden bilgi alabilir, hangi rotanın size uygun olduğuna dair fikir birliğine varabilirsiniz. Buradaki turların birkaç tanesi hariç hepsi gün aşırı turlar. Bu turlar için dilediğiniz takdirde kamp ekipmanlarını kiralayabilir, hatta talebinize göre atlı tur bile organize edebilirsiniz.

Ben akşam olmadan geri dönmek istediğim için 3 saat süren 12 numaralı rotayı seçtim. Ama benim yürüyüş yolum bu girişten değil, 3 km ilerideki diğer girişten başlıyormuş. Bir de oraya kadar yürüdüm ve nihayet takip etmem gereken işaretlerin ilkini bir ağacın üzerinde gördüm.

Farklı Turlara Ait, Farklı Renklerdeki Rota Sembolleri – Borjomi Gezi Rehberi

12 Numaralı Yürüyüş Rotası:

Sık ağaçlar ve tepenin şekli sebebiyle öğlen vakti bile güneş görmeyen yerler tamamen buzla kaplıydı. Buzları ezerek ilerledim ve parkın giriş kapısına vardım. İçeri girince kendimi bir masalın içerisinde gibi hissettim.

Alanın kasveti, her yeri saran yoğun yeşillik ve belli belirsiz pus muhteşem bir atmosfer yaratmıştı. Dümdüz bir yoldan 35 dakika kadar yürüdükten sonra buz tutmuş bir kamp alanına vardım. Bu kadar uzun süre düz yürüyüş beni endişelendirmeye başlamıştı. Sanırım rotanın devamı biraz zorlayıcı olacaktı.

Kamp alanından sonra tırmanışım sert bir şekilde başladı. Sürekli zig-zag çizerek yukarı doğru tırmanıyordum. İtiraf etmeliyim ki parkurun en zor kısmı, aşağıda da görebileceğiniz yer. Karnım da acıkmıştı ama kendime bir hedef koydum, aşağıda işaretlediğim yere varınca mola verip yemek yiyeceğim dedim. Hiç güneş görmeden, sırtım terden ıslanmış bir biçimde nihayet hedefime vardım ve oturup yemeğimi yedim.

Rotanın bundan sonraki kısmı tamamen tepenin sırtından ilerliyor ve sağ tarafınızdan tatlı bir güneş alıyorsunuz. Aşağı doğru olan manzara çok keyif verici. Ama yürüdükçe sürekli düz gidiyor olmam beni tekrar işkillendirdi. Çünkü kilometre olarak rotanın çoğu bitmişti ama ben hala tepedeydim. İnmeye başladığımda tepenin sırtındaki o tatlı yürüyüşün bedelini ödemeye başlamıştım. Bazı yerler sahiden çok dikti ve tamamen kuru yapraklarla kaplı zeminde kayıp düşmeden yürümek büyük başarıydı. Birkaç kere yapraklar sebebiyle kayıp düşme tehlikesi atlattım. Ama neyse ki düşmeden yürüyerek, başladığım noktanın bir kaç yüz metre ilerisindeki bitiş noktasında, yürüyüşü toplam 2,5 saatte tamamladım.

Yürüyüşün Güneşli Yüzü – Borjomi Gezi Rehberi

Parkurun iki etabında iki farklı mevsim vardı. İlk kısım soğuk ve tamamen yeşilken, ikinci kısım kuru ve sıcaktı. Benim için güzel bir deneyim ve keyifli bir yürüyüş oldu. Doğa yürüyüşüyle ilgileniyorsanız Borjomi’nin Ulusal Parkını mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Yürüyüşü bitirdiğimde hem yorulmuştum hem de hava kapanmaya başlıyordu. Üstelik önümde 6 km daha yolum vardı. Kısacası bugün yapacak başka bir şeyim kalmamıştı. Hostele giderken denemek amacıyla etli, peynirli, değişik şekilli bir kaç çeşit Gürcistan mantısı aldım. Hostele varınca yemeğimi yiyip biraz bilgisayarda iş yaptıktan sonra uyudum.

Borjomi Merkez Parkı & Borjomi Mineral Suyu

Sabah uyanınca arkadaşım Albee’yle birlikte şehir merkezindeki daha küçük ve meşhur parka gittik. Burası daha çok ailelerin gezdiği, çocukların eğlendiği bir yer. Ama biz kışın geldiğimiz için büyük oranda kapalıydı içerideki etkinlik alanları. Giriş için ikişer lari verip kapıdan geçtik. Parkın girişinin sağ yanında tepedeki parka çıkan bir teleferik var. Ama ikimizin de ilgisini çekmediği için binmeyip ileri doğru yürüdük.

Borjomi Merkez Parkı – Borjomi Gezi Rehberi

Parkın ortasından bir nehir akıyor, sağlı sollu oyun alanları ve yiyecek stantları var. En önemlisi de Borjomi’nin kendi ismiyle piyasada yer alan meşhur maden suyunun çeşmesi var burada. Anlatılan hikayelere göre Osmanlı’yla savaşan Rusya askerleri bölgede yerden sızan bir su görüyorlar. Susamış oldukları için suyu içiyorlar ve bir müddet sonra kendilerini iyi hissetmeye başladıklarını fark ediyorlar. Bu olayın yayılmasıyla da suyun ünü artıyor. O çeşmeden istediğiniz gibi su alıp içebilirsiniz. Ama sıcak olduğunu ve sıcak içince hiç hoş olmadığını söylemiş olayım. En azından yanınıza alıp soğutup sonra içebilirsiniz. Burada parkın sonuna dek yürüdükten sonra yapacak başka bir şey bulamadık ve geri dönerek parktan çıktık. Ancak bir de bildiğim kadarıyla burada sıcak havuz var. Ben havalar soğuk olduğu için risk almamak adına denemedim. Ama daha önce giren bir arkadaşım denememi çok tavsiye etmişti. O tavsiyeyi ben de sizlere aktarmış olayım.

Parkın İçerisinde Yer Alan Küçük Bir Şelale ve Heykel – Borjomi Gezi Rehberi

Borjomi’de geçirdiğim iki günden sonra artık ayrılma vaktim gelmişti. Şehrin genel havasını teneffüs etmiş, iki de park gezerek buradaki turumu tamamlamıştım. Deneyebileceğiniz bir de teleferik var, teleferikle şehrin tepesine çıkarak güzel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Yorum Bırak

Lütfen Yorumunuzu Girin
Adınızı Buraya Girin