Dünyanın En Eski ve En Büyük Uzak Aracı Fırlatma Tesisi:

Varlığını bilmediğim bu yeri Kazakistan’a gelince öğrendim. Geziyor olmanın sürprizlerinden birisi de böylesi yerler öğrenmek. Kazakistan’a geldiğimde gidilecek yerlerden ziyade, kendime gitmek istediğim bir güzergah çıkartıp, daha sonra da yolumun üstündeki yerleri araştırmaya başladım. Sıra Baikonur ’a geldiğinde, beni çok heyecanlandıran bilgilerle karşılaştım. Burası dünyanın en eski ve en büyük kozmodromuymuş. Yani uzay araçlarının, uyduların uzaya fırlatıldığı yer.  Hatta burada uyduların uzaya fırlatılışını izleyeceğiniz özel programlar dahi düzenleniyormuş. Ama bazı şartlar ($$$) dahilinde.

Baikonur – Dünyanın En Büyük Uzay Tesisi Baikonur Kazakistan’da

Baikonur Nerede:

Baikonur Kazakistan’ın güneyinde yer alan küçük bir şehir. 1950’li yıllardan bu yana uzay üssü olarak kullanılan merkez, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya tarafından kiralanmış. Araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla, bu alan için senelik 100.000.000 dolar ödeme yapıyorlarmış. Dolayısıyla bu bölgenin kontrolü Ruslar tarafından sağlanıyor ve bölgeye kendi isteğiniz dahilinde giremiyorsunuz. Yetkili birimlerden izin almanız ve o şekilde içeriye girmeniz gerekiyor. Hatta Moskova’dan direk gelenler için Kazakistan vizesine gerek dahi yok. Gerçi bizim için Kazakistan vizesi halihazırda söz konusu değil. Ayrıca Kazakistan’dayken giriş için de Rusya vizesi gerekmiyor. Dünyanın en büyüğü olduğunu söylediğim alan eliptik bir yapıya sahip ve 85 – 90 kilometrelik genişliklere sahip. Yani toplam yüz ölçümü 7000 kilometre karenin üzerinde. Daha somut örnek verecek olursak da bir futbol sahasının 1000 katı kadar büyüklükte.


Baikonur – Dünyanın En Büyük Uzay Tesisi Baikonur Kazakistan’da

Baikonur Ulaşım:

Bu bilgileri de verdikten sonra gelelim en heyecanlı kısıma. Buraya nasıl gidilir ve neler yapılır? Baikonur ’a uçakla gidebileceğiniz gibi trenle de ulaşım sağlanabiliyor. Tren istasyonu Kazakistana bağlı (Tyuratam) ama az ilerideki Baikonur’un etrafı kapatılmış ve Rus askerler tarafından korunuyor. Oraya girmek için izninizi göstermeniz gerekiyor. Araştırmalarım neticesinde kaçak giriş yapanlar da gördüm. Elbetteki giriş için bazı zayıf karınları var. Ama girmek başınızı derde sokabilir. Ceza alabilir veya bir süre kendinizi nezarette bulabilirsiniz. Ayrıca otelde de kalamazsınız, çünkü kendinizi ele verirsiniz.

Baikonur’da Neler Yapılır:

Baikonur ’a girdikten sonra etrafta uzay temalı anıtlar, atıl duruma gelince heykel olarak konumlandırılmış roketler var. Yani şehir tamamen uzay temalı. Ayrıca burada Ruble kullanılıyor, Kazak Tengesi geçerli değil. Şehrin 30-40 km ilerisinde de uzay tesisine giriş yapılıyor. Ancak buraya girmek de izin dahilinde. Bu izni Rusya Uzay Endüstrisine bağlı olan ROSCOSMOS kuruluşuna bağlı 40 farklı turizm şirketi aracılığıyla alabilirsiniz. Bu başvuruyu ziyaret tarihinden en az 22 iş günü öncesinde yapmanız gerekiyor. Tur fiyatlarının her ne kadar 700 dolardan başladığını söyleseler de internette çok daha fazla fiyatlar gördüm. Ayrıca ROSCOSMOS her sene planlanan fırlatma tarihlerini sitesinde yayımlıyor. Böylece ziyaretinizi fırlatma tarihine planlayarak, aracın fırlatılmasına çıplak gözlerle şahit olabilirsiniz. Baikonur turu dahilinde tesisin içerisindeki fırlatma rampaları, müzeler ve bazı kontrol odaları gösteriliyor. Ayrıca uzaya gönderilen ilk insan olan Yuri Gagarin de buradan kalkan Vostok 1 uzay aracıyla havalanmıştı. Gagarin’in o dönemler burada yaşadığı evini de tur kapsamında gezdiriyorlar.

2019 yılı için planlanan fırlatma tarihleri şimdilik şu şekilde:

6 Temmuz 2019

12 Eylül 2019

18 Ekim 2019

295 Yorumlar

 1. Hi! hudutsuz.com

  We make offer for you

  Sending your business proposition through the Contact us form which can be found on the sites in the contact section. Contact form are filled in by our application and the captcha is solved. The advantage of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique improve the odds that your message will be open.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp – +44 7598 509161

 2. Bounce rate.
  Network traffic to boost ranks and exposure.

  NEW! Now you can choose the Country you want the traffic to come from, as well.

  Supercharge Your SEO And Boost Your Alexa Ranking with 1 Million unique Visitors Traffic sent Within 1 Month. Available only Here. Cheapest Offer On the Internet And Exclusively Available on Monkey Digital

  Read More details about our great offer:
  https://monkeydigital.co/product/network-traffic-offer/

  Thanks and regards
  Mike
  Monkey Digital
  monkeydigital.co@gmail.com

 3. With the help of our service it is possible to increase the income of the site hudutsuz.com by 50% – 100% in 2 months.
  Our advertisers pay you for each click from push-mailing on your base.
  We send one newsletter to your users a day.
  Your income will grow every day with the increase of the number of subscribers in arithmetic progression.
  The percentage of subscriptions from mobile devices is 2-5 times higher than from PC.
  Also, you can fully use the push-mailing service and send any notifications to your users.

  You can earn more than $1 from one subscription per life cycle! Let’s calculate: your site traffic is 1000 people, 10 people subscribe each day, one subscription brings $1 for its life cycle, as a result you can get $10 from 1000 visitors additionally, without removing the existing advertising.
  Our service allows you to collect subscriptions both on https sites and working on http.

  For more details click https://vk.cc/9IaIg9

Yorum Bırak

Lütfen Yorumunuzu Girin
Adınızı Buraya Girin